Alapműködés
Az agyad a vezérlőd, olyan, mint egy számítógép. Feldolgoz minden bejövő infót, ezeket felhasználja, hogy megvédjen.
A bejövő infók lehetnek tudatosak, mint amikor meg akarsz tanulni valamit, tökmindegy, hogy az a büntetőjog, egy fordászképzés vagy épp kosárfonás.
Aztán van, ami nem tudatosan kerül be, pl. az alapprogramok, amivel születsz, ezt senki nem tanítja, mégis tudja az agyad. Vezérli a légzésedet, szívdobogásodat, ilyesmiket. Ezzel nem nagyon tudsz és nem is kell mit kezdened (általában).
És vannak a köztesek: nem tudatosan, de te gyűjtöd be őket.
Alakul a program
A legtöbb infót te szeded fel a tapasztalataid alapján, és elraktározod a kódodban. Onnantól kezdve ha történik egy OLYAN eset, akkor bekapcsol AZ az emlék, és lefut AZ a program.
Megharapott egy kutya? Onnantól kezdve kerülheted minimum a kutyákat, de lehet, hogy minden más ráutaló jelet is. Extrém esetben olyan szinten ellenkezik az agyad, hogy allergiás leszel rájuk. Vagy épp minden kutyást utálsz/hülyének nézel. 😀
Ha egyszer eléggé megszívtad, mert hangot adtál ki, akkor beépül: csendben maradni jó taktika. A súlyosság változó: a szekrénybe kell bújni, hogy ne késeljenek halálra, vagy csak be kell fogni a szádat egy vitában, és hamarabb szabadulsz. A tanulság, alapérzés mindkettőben ugyanaz: „maradj csöndben, mert ha megszólalsz, abból csak a baj van”. Aztán meg nem érted, hogy miért kussolsz, amikor rosszul ad vissza a pénztáros, vagy seggfej veled a főnök/házastárs/akárki.
Nem kell feltétlenül veled történnie, elég ha látod/hallod. Ha azt hallgatod egész életedben, hogy a gazdagok rohadékok, akkor szarul érzed majd magad, ha lesz pénzed, vagy akár tudatalatt le is stoppolod magad.
Ez pl. egy vállalkozásban nem túl hasznos. 😀
- soha nem jutsz el oda, hogy legyen elég bevételed: el se indulsz, vagy elkezded, de csak próbálkozol/kapálózol.
- lesz pénzed, de mindig valamiért nehéz lesz, és akkora önszivatással keresed meg, hogy meg is van a felmentésed: “nem vagyok rohadék, hiszen én kurvakeményen megdolgoztam érte”.
Születik a robot
Ezt mind elraktározza az agyad, hogy megvédjen: legközelebb ne kerülj ilyen helyzetbe. Megtanulja, hogy ha EZ van, akkor AZT kell csinálni.
Majd hogy spóroljon az energiával, ezeket beteszi a robotüzembe, mint a cipőd bekötését, meg az írást/olvasást, és már nem gondolkodsz rajtuk, csak csinálod.
Bármikor, amikor stresszelsz, kiakadsz, felháborodsz, bűntudatod lesz, nem mersz elmondani valamit, szégyelled magad stb… akkor valami régen tanult programod kapcsol be, hogy megvédjen.
Ez eddig oké, de…
Mi a baj ezekkel? Akkor és ott volt értelmük, de már más a helyzet és akadályoznak.
Teljesen értelmetlen(nek tűnő) reakcióid lesznek adott helyzetben hasonló(nak tűnő) helyzetekre, amivel aztán jól megszivatod magad. De legalább az alapprogramot teljesíted.
A kutya rossz: sikeresen elkerülöd a kutyákat évtizedekig, de egyszercsak rájössz, hogy ezért cserébe szanaszéjjel szivatod magad, pl. a harmadik álomingatlanodat találod jó pénzért, de kutyák vannak a szomszédban… vagy szerelmes leszel valakibe, akinek kutyája van és akkor fatal error.
Maradj csöndben: nem lesz bajod a megszólalásból, de a kussolásból annál inkább: nem mersz fizetésemelést kérni, ezért szar melód van; vagy nem mondod el a párodnak, hogy nem ízlik a főztje, ezért minden nap azt “kell” enned.
A gazdagok rohadékok: sohase leszel rohadék, de gazdag se.
Mi a megoldás?
Nem lenne egyszerűbb inkább kiszedni ezeket a kiinduló hülyeségeket az agyadból? Erre való az AnaLog módszer. Segít visszavezetni a fonalat ezekre az “eredetsztorikra”, ahol elkezdődött az egész és kijavítja. Ezután sokkal kevésbé, vagy egyáltalán nem kapcsol be a vészjelzés, ha ilyen szituba keveredsz.
Így tudsz tiszta fejjel gondolkodni, rendesen kommunikálni stb. Így nagyobb esélyed lesz elérni, amit akarsz úgy, hogy közben jól is érzed magad.
Olyan, mint egy szoftverfrissítés: kiszedjük a kódhibákat, elavult részleteket, és egy fejlesztett, aktuális helyzetednek megfelelő verziód lesz.
Hogyan működik?
Az AnaLog módszer 3 szakaszból áll.
1. Elmondod a problémádat, és felboncoljuk.
Megnézzük, hogy mi lehet az igazi gond mögötte. Ez mindenkinél más, még ha a kiinduló tünet ugyanaz is.
Pl.:
A: Soha nincs idő magamra ← mindig van valami dolgom ← magamra veszem mások feladatait ← bűntudatom van, ha nemet mondok.
B: Soha nincs idő magamra ← mindig van valami dolgom ← dolgoznom kell, hogy pénz keressek ← félek, hogy nem lesz mit ennem.
Az elágazások és a gyökérok bármi lehet nálad. Ha ez megvan, beazonosítjuk az igazi bajodat, és ezzel megyünk majd tovább.
2. Relax
Egy rövid relaxációval folytatjuk, két okból is:
- Hogy ki tudj egy kicsit kapcsolni a hétköznapi agyalásból, darálóból.
- Ilyenkor jobban működik a képzeleted és könnyebben eszedbe jutnak képek, történetek.
Ne várj semmi extrát, csak egy jóleső elbambulást. Mint reggel, mikor már ébren vagy, de nem akarsz kikelni az ágyból. Ha valaki a hétköznapi módból át tud váltani a képekbe/emlékekbe, annak erre sokszor nincs is szükség. Ha nagyon bele tudod magad élni a sztorikba és durván jól működik a képzelőerőd/asszociációd, akkor sokszor relax nélkül is beleugrasz a képekbe.
3. A lényeg
Irányított kérdésekkel végigmegyünk azon a láncon, ami a mostani problémádhoz vezetett. Pár történetet mesélsz majd, akár a te életedből, akár fiktív szereplőkéből. Lehet, hogy jelentéktelennek, összefüggéstelennek, vagy épp tök hülyeségnek tűnnek. Ne keresd az összefüggést, (az most az én dolgom), csak figyeld meg őket és válaszolj a kérdéseimre. Persze ha kíváncsi vagy, majd a végén elmondom.
Ha megtaláltuk a kiindulópontot, akkor ott rendet teszünk, és magától helyére kerül minden, újjárendeződnek majd a dolgok. Eszedbe jutnak olyan egyértelmű megoldások / verziók, amit eddig az agyad kizárt, nem is volt opció. Sokkal egyszerűbbnek és nyugodtabbnak tűnik az egész.
Ha ez megtörtént, akkor végeztünk is. Mehetsz tovább a dolgodra újult erővel, és megfigyelheted a hatását – az egészen apró mindennapi kis könnyebbségektől a nagy változásokig.
Ha te is kipróbálnád, vagy kíváncsi vagy a részletekre, akkor itt kérhetsz egy ingyen konzultációt.